CONTACT:
Fax: 0350432080
E-mail: colegiuldesilvicultura@yahoo.com

Parteneriate scolare

Traditie si inovatie in design:

Obiectivul general al proiectului:

Organizarea si punerea in practica a unor activitati cu caracter divers - stiintific, artistic, instructiv-educational -in cadrul unui schimb de experienta intre cele doua scoli, activitati care sa promoveze ideea abordarii unor meserii traditionale intr-o viziune moderna, pentru stimularea atitudinii pozitive a elevilor fata de aceste meserii, pentru exersarea talentelor elevilor, formarea de noi deprinderi, dezvoltarea creativitatii si a spiritului de echipe.

Obiectivele specifice proiectului:

1. Crearea unui cadru propice dreularii proiectului printr-un schimb de idei intre scolile partenere
  2. Respectarea a doua conditii de baza ale unei bune cooperari: comunicarea si socializarea
  3. Desfasurarea unor activitati care sa promoveze munca in echipa
  4. Identificarea si cultivarea unor aptitudini si deprinderi estetice ale elevilor
  5. Crearea unor posibilitati de exersare si devoltare a initiativelor elevilor
  6. Stimularea atitudinii pozitive a elevilor fata de specializarile celor doua licee
  7. Dezvoltarea creativitatii elevilor in vederea formarii unei viziuni originale, conditie definitorie in abodradea unei meserii in domeniul desigun-ului

Activitati din cadrul proiectului:

Noiembrie 2008
Proiectarea activitatilor care se vor desfasura in acest an scolar, ca urmare a activitatilor desfasurate impreuna in ajul scolar precedent.

Ianuarie 2009
Elaborarea unor teme si realizarea practica a lor, din cadrul proiectului ce vor fi prezentate in intalnirile ce vor avea loc

Martie 2009
Stabilirea detaliata a activitatilor din cadrul intalnirii ce a avut loc in luna mai.

Mai 2009
Prezentarea lucrarilor executate de elevi prin organizarea unei expozitii.Participarea la sesiunea de comunicari stiintifice "Traditie si inovatie in design"

Iunie 2009
Realizarea unei reviste care sa cuprinda aspecte si articole din activitatile desfasurate in cadrul proiectului, evaluarea si diseminarea acestuia.

Echipa de proiect:

G.S.I.U. CISNADIE
Profesori:
Valcu Constantin, Perju Constantin, Nicula Adriana, Chis Rodica, Raicu Dana, Diaconu Simona
Elevi:
Bitu Ioana, Birs Sorin, Clota Roxana, Iancu Cristina, Ionel Petrica, Kacso Attilla, Olteanu Corina, Popovici Alexandru, Sbera Adrian, Suciu Florina

C.T. FORESTIER
Profesori:
Ionescu Dumitru, Floricel Mihaela, Staicu Gabriela, Badoi Ioana, Diaconescu Carmen,Olteanu Mihai
Elevi:
Ignat Mihaela Madalina, Modjes Daniela, Lazaroiu Alexandru, Croitoru Florin Alin, Tinca Marius, Ungureanu Ilie, Ghiserel Constantit, Ene Maria, Rujan Andreea, Lazaroiu Mirela

Imagini

Sanicolau Mare

• Imagini

Scoli pentru un viitor verde

Proiect Concurs “TERRA MAGAZIN”
ŞCOLI PENRU UN VIITOR VERDE

Colegiul Tehnic Forestier Ramnicu Valcea, s-a înscris în proiectul concurs „ŞCOLI PENTRU UN VIITOR VERDE”, ediţia I - 2010, iniţiat de revista TERRA MAGAZIN.
Echipa proiectului la nivel de şcoală este formată din profesorii ENESCU George, MANEA Rodica, BALAN Irina şi 20 de elevi de la clasa a IX-a E, constituiţi în „ECHIPA VERDE”.
Activităţile desfăşurate au inclus:

1. Colectarea de deşeuri reciclabile
  2. Ecologizări ale parcului dendrologic al şcolii
  3. Ziua mersului pe jos
  4. Lucrări de îngrijire în serele de flori
  5. Lucrări în pepiniera silvică a Colegiului Tehnic Forestier Ramnicu Valcea

Considerăm că trebuie remarcată în sens pozitiv contribuţia şi implicarea elevilor clasei a IX-a E.

Toate activităţile s-au desfăşurat cu sprijinul conducerii şcolii: profesor Popescu Romeo, Profesor Floricel Mihaela, Profesor Diaconescu Carmen.